Statystyki mówią, że z powodu nietrzymania moczu cierpi około 30% kobiet. Co trzecia z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła niekontrolowanego wycieku moczu. To bardzo dużo. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele, m.in. osłabione mięśnie dna miednicy, np. na skutek ciąży, porodu, a także zwiększone napięcie dna miednicy, zmiany hormonalne, nieprawidłowe nawyki dnia codziennego. Utarło się, że z powodu nietrzymania moczu cierpią głównie starsze panie, które mają za sobą okres menopauzy. Nic bardziej mylnego! Problem dotyczy także młodych kobiet, zwłaszcza po ciąży i porodzie.
Bardzo ważne jest to, żeby zgłosić się do specjalisty odpowiednio wcześnie – najlepiej od razu po wystąpieniu pierwszych objawów. Niestety – moje doświadczenie pokazuje, że po pomoc zgłaszamy się po kilku latach, kiedy dolegliwości są bardzo nasilone i utrudniają codziennie funkcjonowanie.
Rodzaje nietrzymania moczu:
1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu – do wycieku moczu dochodzi podczas wysiłku – skakania, kasłania, biegania, kaszlu lub śmiechu. Jest to najczęstsza postać nietrzymania moczu.
2. Nietrzymanie moczu z parć naglących – charakteryzuje się silną, nagłą potrzebą oddania moczu, bardzo trudną do powstrzymania, czasem niemożliwą.
3. Mieszanie nietrzymanie moczu – które łączy w sobie objawy obu powyższych.
Jak fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną z najbardziej efektywnych i niefarmakologicznych metod leczenia nietrzymania moczu. Jej celem jest poprawa funkcji mięśni dna miednicy, co pozwoli na większą świadomość i kontrolę tego obszaru.
Terapia obejmuje:
1. Trening mięśni dna miednicy: polega na wzmocnieniu mięśni osłabionych, jak również nauka rozluźnienia, gdy mięśnie te są bardzo napięte. Każdy przypadek jest inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia.
2. Edukację pacjentki w zakresie czynności dnia codziennego, poprawnych nawyków toaletowych, techniki oddychania czy nauka przyjmowania prawidłowej postawy.
3. Biofeedback – metoda, w której pacjentka może obserwować czy prawidłowo pracuje dnem miednicy przy pomocy specjalnego sprzętu czy aplikacji. Jest to technika, która pozwala na bardziej świadome wykonywanie ćwiczeń.
4. Elektrostymulacja – metoda wykorzystująca łagodne impulsy elektryczne, które pobudzają mięśnie dna miednicy. Stosowana w przypadkach gdy mięśnie są znacząco osłabione lub gdy pacjentka nie potrafi i nie rozumie do końca w jaki sposób je aktywować.
Fizjoterapia dna miednicy jest nieinwazyjną metodą leczenia nietrzymania moczu, często może się okazać alternatywną metodą dla inwazyjnych procedur takich jak operacje.
Nietrzymanie moczu to problem, który w znaczący sposób może obniżać radość z życia i jego jakość. Należy jednak pamiętać o tym, że dzięki regularnym ćwiczeniom i terapii można uporać się z tym problemem. Jeśli problem nietrzymania moczu dotyczy także Ciebie, nie zwlekaj – umów się już dziś na wizytę do specjalisty i odzyskaj komfort.
PhysioFemina by Marta Mączewska
plac Pułaskiego 7/22, lok. 5, 10-515 Olsztyn